ميز خدمت الكترونيك
  • 1402/07/30 - 12:05
  • - تعداد بازدید: 480
  • - تعداد بازدید کنندگان: 423
  • زمان مطالعه: 2 دقیقه
برای اولین بار در بیمارستان فیروزگر رخ داد

اهدا موفقیت آمیز اعضاء بیمار مرگ مغزی و قلبی و عروقی (مرگ کامل) در بیمارستان فیروزگر

به گزارش روابط عمومی بیمارستان فیروزگر روز شنبه 29 مهر ماه 1402 اولین اهدا بعد از مرگ کامل بیمار اهدا بعد از مرگ قلبی در طبقه بندی مستریخت کلاس ۲،‌پس از زحمات طبق تخصصی OPU و پیوند بیمارستان فیروزگر به طور موفقیت آمیز طی مدت پنج ساعت از مرگ قلبی روی پمپ جراحی قلب و عروق قرار گرفت و نهایتا ساعت 6صبح هاروست انجام شد و اعضاء اهداکننده به گیرندگان پیوند رسید.

21790.mp3 اهدا موفقیت آمیز اعضاء بیمار مرگ مغزی و قلبی و عروقی (مرگ کامل) در بیمارستان فیروزگر
 
دکتر سام زراعتیان نژاد ،دوانی متخصص جراحی فوق تخصص جراحی قلب و عروق و پیوند بزرگسال و اطفال و رئیس پیوند دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص این پیوند بیان داشتند: بیمار یک خانم ۲۸ ساله دچار مرگ مغزی بودند و با تلاش جناب آقای حسین زاده کوردیناتور واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی ایران خانواده تصمیم به اهدای اعضا و جانبخشی ،گرفتند که پس از یک روز بستری در بیمارستان فیروزگر و در فرایند تاییدات مرگ مغزی دچار ایست قلبی مقاوم به درمان شد که به ماساژ قلبی بسته و حتی ماساژ قلبی باز به مدت ۱ساعت جواب نداد با توجه به شرایط بیمار فورا به اتاق عمل مجهز و پیشرفته بیمارستان فیروزگر منتقل شد و پس از تجویز هپارین با همکاری تیم تخصصی اتاق عمل و جراحی قلب به طور موفقیت آمیز به مدت پنج ساعت جهت آماده سازی شرایط برداشت و پیوند اعضاء روی پمپ جراحی قلب و عروق قرار گرفت.
 
زراعتیان در خصوص اهمیت این دستاورد بیان کرد: اقدام صورت گرفته از نظر طبقه بندی DCD یا اهدا بعد از مرگ قلبی در مستریخت کلاس ۲ قرار میگیرند، اگر در دنیا از زمان بعد از مرگ بی نظیر نباشد ولی کم نظیر است. پس از اعلام ایست قلبی به بنده و تیم تخصصی جراحی قلب در بیمارستان حضور داشتیم و مسئولیت اصلی قرار گرفتن روی یمپ و زنده نگه داشتن بیمار مرگ مغزی و آماده سازی جهت برداشت اعضاء توسط دکتر زراعتیان دکتر یزدان شفی خانی و دکتر میترا حسامی مقدم صورت گرفت برداشت اعضاء ساعت ۶ صبح روز شنبه توسط تیم پیوند کبد فیروزگر اقای دکتر ضرغامی صورت گرفت و اعضاء این ایثارگر به گیرندگان پیوند اهدا شد. خوشبختانه گیرنده ها اعضاء این پیوند شرایط مطلوبی دارند و با حال عمومی خوب از بیمارستان ترخیص شده اند و پیوند موفقیت آمیز صورت گرفت. 
 
ایشان در ادامه بیان کرد: نوآوری صورت گرفته از طرف دانشگاه علوم پزشکی ایران واحد فراهم آوری اعضاء و بیمارستان فیروزگر با عنایت دکتر پازوکی ریاست دانشگاه و دکتر خالقیان ریاست بیمارستان و تیم تخصصی و بسیار خوب OPU دانشگاه علوم پزشکی و همچنین تلاش تیم پرستاری ICU OPU به سرپرستی سرکار خانم نسیم امیدیان و تلاش کم نظیر جناب آقای محمد ظاهری صورت گرفت انشالله با تمهیدات انجام شده است شاهد نوآوری و دستاوردهای جدیدی در پیوند و جراحی های قلب و عروق باشیم.
 
دکتر زراعتیان ضمن تشکر از زحمات همکاران شب ها روست گفت: افتخاری بزرگ من وجود تیم بسیار حرفه ای و حاذق و دلسوز در واحد OPU دانشگاه ایران است و این ایثارگری حدود ۲۰ نفر از همکاران شب کار اتاق عمل به مدیریت سر شیفت خانم علیپور و پرسنل بیهوشی و هوشبری و قابل ستودنی است و امید می رود اجر معنوی و اخروی این ایثارگری شامل حال خود و خانواده ایشان باشد. ایشان در انتها از زحمات جناب اقای سیامک قاسمی مسئول روابط عمومی بیمارستان نیز تشکر نمودند و اضافه کردند انشالله در تمام کشور شاهد چنین تیم پیشرفته ای باشیم. واحد تخصیص محترم وزارت بهداشت نیز در تمامی لحظات شبانه این ایثار تا دریافت اعضا با این تیم همکاری بی شائبه ای داشتند.
 
 
 
  • گروه اخبار : اخبار
  • کد خبر : 21790
:
سیامک قاسمی
خبرنگار

سیامک قاسمی

تصاویر

نظرات

0 کامنت برای این مطلب وجود دارد

کامنت

Template settings